Megjelent az Ornis Hungarica kerecsensólymoknak szentelt különszáma. A 2025-ös tudományos folyóiratban számos ország, többek között magyar, bolgár, osztrák, román, szerb, moldovai és mongol ornitológusok tanulmányai olvashatóak a fajjal kapcsolatos kutatásokról.
Az Ornis ezen számában a LIFE SakerRoads projekten dolgozó két szakember, Bagyura János (az MME Országos Kerecsensólyom Fajmegőrzési Program Koordinátora) és Dr. Horváth Márton (az MME Fajmegőrzési Osztályvezetője és a LIFE SakerRoads projekt szakmai vezetője) több hiánypótló publikációja is megjelent.
Az évente kétszer megjelenő Ornis Hungarica a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tudományos folyóirata, amelyben tudományos cikkek, könyvismertetések, közlemények és áttekintő cikkek jelennek meg. A lap főként a madarak ökológiájáról, viselkedéséről és biogeográfiájáról készített tanulmányokat közöl. Kelet-Közép-Európa egyik legrégebbi (1991-től kiadott), szakmai lektorált ornitológiai folyóirataként, egyedülálló a Kárpát-medencében.
A LIFE SakerRoads projekt szakértőinek tudományos publikációi
János Bagyura, Tamás Szitta, Mátyás Prommer & Márton Horváth: Field protocol for the population monitoring of Saker Falcons (Falco cherrug) in Hungary című tanulmányban Bagyura János, Horváth Márton és szerzőtársaik közös módszertant javasolnak a kerecsensólyom monitoringjának különböző elemeire, beleértve a fészekellenőrzéseket, a gyűrűzést, a műholdas nyomkövetést, a mintavételt, az egészségügyi és biztonsági előírásokat, valamint a dokumentációt.
János Bagyura, László Haraszthy, Tamás Szitta, Béla Solti, Dénes Jánossy, Mátyás Prommer, József Fidlóczky & Márton Horváth: Population trend, breeding performance and diet of Saker Falcons (Falco cherrug) in Hungary between 1980 and 2024 tudományos cikkben a magyarországi állomány hosszú távú alakulását elemzik a szerzők, akik a költőpárok számának, a költési teljesítménynek és a zsákmányadatok több évtizedes idősorát dolgozzák fel, hogy megismerjék ezek hosszú távú trendjeit. Az eredmények szerint a hathatós természetvédelmi intézkedéseknek köszönhetően a hazai elterjedési terület terjedésével párhuzamosan a populáció mérete is növekedett 1980 és 2024 között.
M. Prommer, J. Bagyura, J. Chavko, V. Škorpíková, Y. Milobog, R. Zink, E. Kmetova-Biro, V. Ajder, M. Gavrilyuk, A. Nagy, Zs. Hegyeli, I. Klisurov, S. Pužović, C. Fântână, J. Veres-Szászka & I. Karyakin: Beyond borders: A decade of change in Europe’s Saker Falcon (Falco cherrug Gray, 1834) population (2012–2022) című elemzés az európai állomány 2012 és 2022 közötti változásait mutatja be. A szerzők kontinensszintű adatokat elemezve rámutatnak, hogy az európai populáció három különálló alpopulációra különíthető el. A tanulmány hangsúlyozza, hogy a faj megőrzéséhez elengedhetetlen a nemzetközi szintű együttműködés.
Az Ornis Hungarica weboldalán elérhető az összes cikk. Az alábbi linken pedig a teljes kiadvány ingyenesen letölthető egyben.
Az Ornis Hungarica 2025 (vol. 33(1)) kerecsenes különszámának megjelenését a LIFE SakerRoads – A kerecsensólyom védelme az Észak-alföldi régióban (LIFE21-NAT-HU-101074704) projekt támogatta.