Az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya idén szeptember végén hirdette meg célzott kampányát a középfeszültségű elosztóhálózat felmérésére. A szeptember 22. – október 9. közötti időszakban 41 felmérő 14 megyében összesen 1149 oszlophelyet ellenőrzött, amelyek során összesen 208 elpusztult áldozat maradványait dokumentálta.
A felmérés kiemelt területe volt az aktuálisan futó, az Európai Unió LIFE programja által támogatott LIFE SakerRoads projekt jászsági célterülete, melyen a 2024. szeptember 23-24-én tartott, kétnapos KFO felmérő tábor résztvevői végezték a felmérést a Jászberény közelében lévő Sasközpont körül kijelölt mintaszakaszokon.
Összesen 25 madárfaj került elő, a természetvédelmi státuszuk szerint fontosabbak az alábbi megoszlásban:
Három fokozottan védett madárfaj 19 teteméből 4 rétisas, 1 gyöngybagoly és 15 fehér gólya volt. A védett fajok között a korábbi KFO felmérések során is leggyakoribbnak bizonyuló áldozatok szerepeltek legnagyobb számban, a csupán a faj szintjén egyértelműen azonosíthatókat tekintve is 49 egerészölyv, 19 vörös vércse, 12 vetési varjú és 11 holló.
Fontos eleme az új, immár a Turdus modul alkalmazás (Totem modul) segítségével végzett felméréseknek, hogy az oszlopok dokumentálása kapcsán képet kapunk arról is, melyik korábban átalakított oszlopok esetén sérült a madárvédelmi kiegészítők valamelyike, és milyen, akár az utólagos kiegészítő eszközök teljes körét megfelelően tartalmazó típusok okoznak továbbra is elhullást.
Felmérésünk eredményeit az idei, e konkrét kampányon kívül gyűjtött és beérkezett további nagyszámú adattal együtt integráljuk az éves összevont bejelentésbe, amelynek keretében kezdeményezzük az eddig kezeletlen, vagy hiányos kezelésű, madárgyilkos oszlopok madárvédetté történő átépítését, átalakítását.
Ezúton is köszönjük minden felmérőnk munkáját és az általuk szolgáltatott adatokat!
Solt Szabolcs