A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve immáron 20. alkalommal szervezi meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozó madarak éves számlálását 2022. január 13-15. között.
Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van. Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, mivel a nem vonuló hazai fészkelőkhöz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak. Második leggyakoribb sasfajunk a parlagi sas, ahol az állandó hazai költőállományához a kárpát-medence más országaiból származó egyedek csatlakoznak télire. Ritkaságnak számít ugyan, de minden évben előfordul néhány szirti sas és fekete sas is. A felmérések során a sasok mellett valamennyi nappali ragadozómadár-faj és a túzok egyedeit is számba veszik a szakemberek.
Az MME a partnereivel 2004-ben indította el a legfontosabb, részben már évtizedek óta ismert sastelelőhelyek egységes módszertannal és egy időben történő, ún. „szinkron” felmérését. Ehhez az Európai Unió által támogatott PannonEagle LIFE projekt keretében 2018-ban a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak, így idén már hatodik alkalommal a legjelentősebb sastelelőhelyek ellenőrzésére az egész Kárpát-medencében sor kerül.
A megfigyelési eredmények összesítését követően a sasleltár várhatóan februárban készül el, amiről természetesen a lakosságot és a médiát is tájékoztatjuk.
INFORMÁCIÓ A SZAKMAI PROGRAMBAN RÉSZTVEVŐKNEK
A felmérés adatait három különböző módon lehet rögzíteni és beküldeni (ld. alább), de mindenki csak egy módszert használjon, mert az adatok felesleges duplikációja hibát vagy jelentős pluszmunkát okozna a feldolgozásban! Kérjük, akinek van lehetősége használja a megújult TURDUS mobil applikációt vagy az online MAP adatbázist, amely nagyban segíti az adatok feldolgozását, ugyanakkor a felmérők számára is hosszútávon elérhetővé és visszakereshetővé teszi a saját adataikat!
1. TURDUS applikáció:Ahogy azt fentebb írtuk, az adatfeldolgozást jelentősen gyorsítja, ha az adatokat a MAP adatbázisba töltik fel, s a tavalyi évben elkészült, terepen használható mobil applikáció használatát isszorgalmazzuk. A TURDUS app. a megfigyelők munkáját segíti azzal, hogy a terepi munka után már nem kell az adatfeltöltéssel bajlódniuk, csak ellenőrzés végett kell belépni a MAP adatbázisba, s azesetleges javításokat elvégezni, ha valami mégis kimaradt volna a terepi adatrögzítés során. A TURDUS legfrissebb verzióját érdemes letölteni január 10. után (vagy frissíteni, ha volt fent korábbi verzió a telefonon).Ami egy új lehetőség lesz, hogy a bejárás típusa mezőben külön ragadozómadár fajlistát is lehet választani, ha nem szeretnétek teljes fajlistát rögzíteni!Android rendszerű telefonokhoz letölthető a Goolge Play-ről, iPhone-okhoz pedig az App Store-ból. A felhívásunk mellett a TURDUS app. használatáról egy gyorstalpaló is letölthető >>INNEN<< , ami a sasszinkronrésztvevőt segítheti.
2. MAP adatbázis:A MAP adatbázisba (https://map.mme.hu/) rendszeresen (vagy kevésbé rendszeresen) feltöltők természetesen a megszokott MAP fajlistázás keretében végzett bejárásaik adataival is hozzájárulnaka Sasszinkron felmérés eredményeihez. A MAP adatbázisban is lehet majd ragadozómadár fajlistát választani. Megkérjük MAP-os adatgyűjtőinket, hogy ezen a hétvégén minden ragadozómadár-faj esetében számlálást is végezzenek, tehát az egyedszám mezőt is töltsék ki a MAP adatfeltöltés során!
3. Adatlap/Excel táblázat:Kérünk mindenkit, akinek nincs lehetősége használni a TURDUS applikációt vagy a MAP adatbázist (ld. fent), hogy a felmérésekhez KIZÁRÓLAG a >>mellékelt 2023-as verzióra frissített adatlapot <<használja a program ismertetőjében leírtak szerint! Felhívjuk a figyelmeteket, hogy a felmérés csak a nevében „Sasszinkron”, a felmérés évek óta valamennyi nappali ragadozómadár-fajra kiterjed! Azért, hogy a szinkront a gyakori ragadozómadár-fajok téli állománybecslésére is fel lehessen használni, kérünk Titeket, hogy az egerészölyv, vörös vércse, karvaly és egyéb gyakori fajok egyedszámát is teljes körűen jelentsétek le az UTM négyzetekben!Két kisebb változás történt az adatlapon:– A korábbi években lehetőséget adtunk más madárfajok (túzok, baglyok, nagy őrgébics, holló stb.) adatának a beküldésére is, de erre ezentúl csak a MAP-os feltöltések esetében lesz lehetőség, az adatlapon már csak a nappali raadozómadarak adatét lehet beküldeni.– Az adatlapról eltávolítottuk az összesítés sorokat (min-max), mivel ez nagyban nehezítette az adatfeldolgozást. Így ezentúl csak UTM négyzetenként kell megadni az adatokat, amelyhez alább egy magyarázat az útmutatóból. Ha két szomszédos négyzetben is megfigyeltünk egy-egy azonos fajú és kinézetű (pl. korú vagy ivarú) ragadozómadarat:(1) ha nagy valószínűséggel ugyanazt a példányt láttuk (mert pl. folyamatosan láttuk), akkor csak az első észlelés UTM négyzetébe írjuk be;(2) ha nagy valószínűséggel nem ugyanazt a példányt láttuk (mert egyszerre vagy kis időkülönbséggel is láttuk őket egymástól távol), akkor mindkét UTM négyzet adatánál szerepeljen;(3) ha pedig nem tudjuk eldönteni, hogy ugyanaz vagy különböző példány volt (mert közben elvesztettük szem elől és lehetséges, hogy ugyanaz a példány átmozdult, de az is, hogy egy másik madár), akkor is mindkét UTM négyzet adatánál szerepeljen. A terepi munkához a pdf formátumot javasoljuk kinyomtatni, DE az adatokat kizárólag a mellékelt excel file-ban digitálisan lehet beküldeni! (és persze aki a Turdust vagy a MAP-ot használta, az ne küldjön be külön adatlapot!) A kezdő felmérőknek az adatlap mellett az útmutatót is érdemes kinyomtatni (mindkettő egy-egy A4-es oldalra szerkesztett pdf formában található). Annak érdekében, hogy a teljes körű összesítést mielőbb elkészíthessük, kérünk mindenkit, hogy a felmérést követően azonnal, de legkésőbb 2023. január 16. éjfélig (a felmérést követő hétfőn) töltse fel az adatokat a TURDUS applikációból vagy közvetlenül a MAP adatbázisba, illetve, ha erre nincs módja, akkor küldje el a kitöltött excel táblázatot a monitoring@mme.hu email címre! Emellett kérünk mindenkit, hogy a felhívást és az adatlapot terjessze a lehetséges résztvevők között, hogy azok is megkapják, akik esetleg nincsenek rajta a Raptor listán vagy nem értesülnek a nemzeti park igazgatóságokon keresztül!
Köszönjük!